OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kulturní dům

Hned po válce v roce 1945 se jednalo o stavbě kulturního domu. Občané zapůjčili peníze (370 000 Kčs) a stavitel Máca pro nedostatek jiného materiálu postavil na pozemku Miroslava Čermáka dřevěnou stavbu. 

Kulturní dům byl budován s velkým nadšením a obětavostí. O pouti byl položen základní kámen a už o vánočních svátcích se hrálo divadlo a byla taneční zábava. Byl to první velký sál v okolí, na zábavy se sem stahovalo široké okolí a starší generace má na něj nezapomenutelné vzpomínky.

Hostinec a kulturní dům 

  V roce 1988 vyhořel kulturní dům a toto je popis události v kronice:

„Velice smutná událost postihla obec v noci z 26. na 27. února – vyhořel kulturní dům! Poslední hosté z pohostinství odcházeli v půl dvanácté a ještě nic nepozorovali. Kolem půlnoci se vraceli domů od autobusu z Koutů Václav Vafek a Pavel Horký a uviděli v okně šatny žár a nad střechou dým. Ihned byl vyhlášen poplach a přivoláni požárníci z Třebíče. Hašení ohně bylo obtížné, studny v obci byly brzy vyčerpány, nádrž byla právě vypuštěna, též plech střechy stěžoval účinný zásah. Dřevo, ze kterého byla budova postavena, bylo dobrou potravou pro oheň a tak shořel kulturní dům téměř celý! Podle pozdějšího šetření vznikl požár od vadné elektrické instalace.
Hned druhý den se začalo s odklízením zbytků budovy. Pohostinství se nouzově umístilo do budovy bývalé školy. V následujících dnech se rozhodli občané o stavbě nové budovy. Bude provedena ve dvou etapách, nejprve se postaví hospoda se skladem a šatnami, potom se dle možností přistaví na starých základech sál s jevištěm. MNV požádal o stavební povolení a v červenci bylo započato se stavbou. Byly značné potíže se sháněním stavebního materiálu, stavělo se hlavně z tvárnic. Hrubá stavba byla hotova za 3 dny a po dokončení vazby se čekalo na krytinu. Ta se pokládala za velice nepříznivého počasí 10. listopadu. Na stavbě se podílela většina schopných mužů a mládeže z obce.

Od požáru uplynulo teprve 17 měsíců a už dne 2. září 1989 byl zahájen provoz hotové části kulturního domu – pohostinství.

Otevření kulturního domu jsme se po nekonečné práci, shánění finančních prostředků a zařízení, konečně dočkali. 27. 11. 1992 bylo očekávané slavnostní otevření kulturního domu. Po slavnostním projevu a poděkování tehdejšího starosty p. Bohumila Zimoly, bylo připraveno několik scének skautů z místního oddílu. 

Hostinec po požáru

 Nechybělo pohoštění a k tanci hrála hudba souboru Profil.

V roce 1994 pak ještě proběhla rekonstrukce skladových prostor u tenisového kurtu, čímž skončila výstavba celého areálu.