OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Škola

Při farách bývaly zřizovány i školy, předpokládá se proto, že též na Chlumě někdy ve 14. století, i přes absenci písemného záznamu, škola existovala. Až v roce 1785 se uvádí, že v čísle 20 bydlel učitel Tomáš Brabec.

V roce 1790 byla postavena nová škola na čísle 38, kterou navštěvovaly děti z Koutů, Číchova, Radošova, Bransouz a Horního Smrčného. Brzy ovšem odpadly děti z Koutů, Číchova, Radošova a také Bransouze si postavili novou školu i když v ní vyučoval chlumský učitel.

 Budova školy od jihu

Učitelé bývali většinou zdejší občané, kteří se naučili ve světě číst a psát a složili před komisí požadovanou zkoušku. Ve třídě bývalo mezi 70 až 100 dětmi,  povinná školní docházka trvala 12 let.
Stará školní budova byla obrácena čelem k severu, bylo v ní velice tmavo a neměla žádný dvorek. 

Až v roce 1889 prodělala vetší rekonstrukci při níž byly na jižní stranu instalovány okna. Třídu měla vždy jednu, v některých letech při velkémpočtu dětí se vyučovalo po půldnech.

V roce 1926 do chlumské školy přestaly docházet i děti z Horního Smrčného, kde byla postavena nová škola. 

škola po rekonstrukci - obecní úřad

Od školního roku 1976-77 byly škola zrušena  a děti dojíždějí do školy v Koutech a Kamenici.

Budova školy prošla v r. 2013 celkovou rekonstrukcí, kterou prováděla firma "V-STAV".

Po kolaudaci (2014) je budova bývalé školy zpřístupněna všem složkám v obci, maminkám s dětmi, které využívají interaktivní tabuli,moderní počítač a dataprojektor. V podkroví je zkušebna hudební skupiny a zasedací místnost. Sídlo zde má obecní úřad a knihovna.