OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

VĚTRÁK

Tato studna, roubená kamenem z „Bílé skály“ o hloubce 7 m a průměru 3 m pod konstrukcí větrného čerpadla byla vyhloubena z důvodu nedostatku vody v obci rozhodnutím obecního 

představenstva v roce 1910. Celkové náklady pro stavbu obecní studny činily 917 korun a 91 haléřů. Subvence zemského výboru Markrabství moravského v Brně na uctivou žádost představenstva obce byla poukázána ve výši 180 korun. Z této studny byl zaveden první spádový vodovod do místní školy a dále do dalších domů.

Stavba větrného čerpadla byla povolena v roce 1913 obecním představenstvem oproti žádosti vodovodního družstva založeného za účelem zásobení vodou obyvatel v horní části obce.Stavbu provedla v témže roce firma „Antonín Kunc“ z Hranic na Moravě. Náklad na výstavbu větrného čerpadla byl ve výši 2.400 korun.

Na zahradě domu č.p. 28 byl postaven vodojem do kterého byla voda pumpována zemním potrubím. Z vodojemu byla voda rozvedena spádově do 11 okolních domů. Účetní zápis a doklady o pokládce potrubí a stavbě vodojemu se doposud nepodařilo dohledat. Celé zařízení nadobro dosloužilo po několika opakovaných opravách a pádech větrného kola v roce 1971.

Zastupitelstvo obce rozhodlo v roce 2008 o obnově „větráku“. Větrné kolo dodala firma „Floriš“ z Prahy. Postupně byla konstrukce věže opravována a na jaře 2010 tato technická památka a chlumská zvláštnost získala za pomoci a velkého nadšení místních příznivců obnovy tohoto zařízení současnou podobu.